„Serce ma swój rozum, którego rozum nie rozumie” – pod tym hasłem odbędzie się walentynkowy wieczór w Centrum Sztuki Tańca w Warszawie. Z tej okazji zaprezentowany zostanie spektakl Insta Show. Na scenie spotka się siódemka młodych tancerzy, których łączy miłość do tańca oraz jedno pokolenie – mają teraz 14-17 lat. W spektaklu sięgają po taniec współczesny, klasyczny, towarzyski, ale także po taki, który z nich wypływa. Opowiedzą o sobie i swoim pokoleniu poprzez ruch i słowa, w których nie brak odniesienia do miłości: „Dziś już idę spać i zostawiam naszą miłość w spokoju, żeby jutro zakochać się w Tobie od nowa”.
Spektakl skierowany do młodzieży i widzów dorosłych.
Insta Show to kolejny projekt choreografki Magdaleny Przybysz przygotowany we współpracy z reżyserką Agatą Życzkowską – założycielką HOTELOKO movement makers. W spektaklu bierze udział młodzież w wieku gimnazjalnym i licealnym: młodzi, zdolni tancerze i performerzy w wieku 14-17, wybrani do projektu w drodze castingu. Instagram jest pretekstem do opowiedzenia o młodym pokoleniu poprzez ruch i story telling. Twórczynie projektu zachęcają młodych performerów do tego, aby swoim głosem opowiedzieli o tożsamości nastolatków. Punktem wyjścia do rozmów i poszukiwań materiału ruchowego jest temat treści zamieszczanych przez młodzież na jednym z internetowych narzędzi społecznościowych – Instagramie – niezwykle popularnym wśród młodego pokolenia medium. Esencją tego projektu jest to, że Magdalena Przybysz i Agata Życzkowska, realizując performans dla młodzieży i dorosłych, pragną oddać prawo wypowiedzi młodym performerom. W ten sposób chcą wydobyć autentyczność i artystyczną szczerość przekazu.
Koncepcja i choreografia: Magdalena Przybysz
Reżyseria i dramaturgia: Agata Życzkowska
Wykonanie: Zuzanna Gałka, Kseniia Gluskina, Jakub Hardecki, Oliwier Kasica, Malwina Polańska, Hanna Snochowska, Karina Szutko
Produkcja: Warszawie / Fundacja Rozwoju Teatru ‘NOWA FALA’ / HOTELOKO movement makers /
Koprodukcja: Centrum Sztuki Tańca w Warszawie / PROM Kultury Saska Kępa
Trailer: https://youtu.be/OW_lBHeOLFQ
Więcej o spektaklu: http://centrumsztukitanca.eu/recenzja-spektaklu-insta-show-katarzyna-rochowicz/
Kolektyw HOTELOKO movement makerswyłonił się w 2016 roku z założonego pięć lat wcześniej Teatru HOTELOKO, którego założycielką jest aktorka, reżyserka i producentka Agata Życzkowska. Od tego momentu artystka tworzy go wraz z choreografami: Wojciechem GrudzińskimorazMagdaleną Przybysz, poruszając się głównie w obszarze nowej choreografii i eksperymentu tanecznego.Wspólnie realizują oni projekty artystyczne, edukacyjne i społeczne.
Dlaczego HOTELOKO?
Ponieważ kolektyw z założenia nie ma swojej stałej siedziby i jest otwarty na ciągłe przemieszczanie się (HOTEL), stawia na szaleństwo (hiszp. LOCO-czytaj LOKO-szalony), zwraca uwagę na zapisane w oku doświadczenie (OKO).
Dlaczego movement makers?
Ponieważ głównym narzędziem opowiadania jest ruch (choć zespół śmiało wplata w swoje performansy również muzykę i słowa.)
Kolektyw zrealizował następujące spektakle:frau/mujer/femme, #moiprzyjacieletancza, Absolutely Fabulous Dancers, Darklena, Insta Show i frau blush.Wspólnie wypracowali oni swój własny język, nieco freakowy styl taneczny stawiający na różnorodność wynikającą z odmiennych korzeni performerów.
U aktorki Agaty Życzkowskiej królują cekiny, które pojawiają się w każdym jej spektaklu. Lśnienie jest zamierzonym obrazem, a definiuje je zdanie:„Mieszkam w cekinowej kuli”.
Wojciech Grudziński konsekwentnie operuje językiem tańca klasycznego, współczesnego, wplata stylistykę queerową, igra z widzem za pomocą pełnych absurdu i poczucia humoru obrazów.
Magdalena Przybysz fascynuje się metodami somatycznymi, zwłaszcza Body-Mind Centering®, ruchem autentycznym oraz wątkami feministycznymi.
Magdalena Przybysz – choreografka, performerka, tancerka. Jest jedną z bohaterek książek o tańcu Anny Królicy Pokolenie solo oraz Witolda Mrozka Nowy taniec. Stypendystka Ministra Kultury 2013 w dziedzinie taniec, stypendystka Solo Projekt 2009 Art Station Foundation by Grażyna Kulczyk, absolwentka Psychologii Stosowanej UJ w Krakowie. Rozpoczęła swoją taneczną drogę artystyczną w 2003 roku w Krakowie w Eksperymentalnym Studio Tańca (EST) Iwony Olszowskiej. Jej prace powstają często jako kooperacja z artystami innych dziedzin i pokazywane są podczas ważnych wydarzeń kulturalnych takich jak Festiwal Malta (Przesilenie letnie), CSW w Warszawie, Łodzi, Toruniu w ramach programu Scena dla Tańca z ramienia Instytutu Muzyki i Tańca (Strange Lóóp) w CSW w Warszawie, podczas Europejskiego Kongresu Kultury we Wrocławiu (Wytnij-wklej), Cricoteca w Krakowie (Dancing for the Birds, They watching Us), na Festiwalu UNITHEA we Frankfurcie czy Tanztage w Berlinie (Mój Poland Drive). Regularnie współpracuje z Teatrem HOTELOKO movement makers przy projektach artystyczno-społecznych i performansach łączących wiele dziedzin sztuki. Obecnie pogłębia swój warsztat biorąc udział w specjalistycznym kursie edukacji somatycznej Body-Mind Centering®, podczas której eksploruje zagadnienia anatomii, biofizjologii oraz przekłada tę wiedzę na język współczesnej choreografii.
Agata Życzkowska – aktorka, performerka, reżyserka, dramaturżka, producentka. Absolwentka Wydziału Aktorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi (2001). Od początku związana z teatrem fizycznym, m.in. brała udział w projektach Eugenio Barby i Odin Teatret. Grała w wielu spektaklach współpracując m.in. z takimi choreografami i reżyserami jak Jérôme Bel, Anna de Manincor/ZimmerFrei, Thomas Harzem, Paweł Szkotak, Iwona Kempa, Paweł Paszta. Przez kilka lat współpracowała z Fundacją Ciało/Umysł jako koordynatorka i producentka Festiwalu Ciało/Umysł oraz Warszawskiej Sceny Tańca. Była także Redaktor Naczelną pisma społeczno-kulturalnego RAZEM. Świat w naszych oczach. Dyrektorka Centrum Sztuki Tańca w Warszawie i prezeska Fundacji Rozwoju Teatru NOWA FALA. Jest założycielką Teatru HOTELOKO movement makers (2011), gdzie zrealizowała jako producentka, aktorka i reżyserka kilkanaście spektakli, m.in. wyreżyserowała trzy spektakle we współpracy z choreografką i tancerką Magdaleną Przybysz: frau / mujer / femme, #moiprzyjacieletancza, Absolutely Fabulous Dancers oraz spektakl dla dzieci i młodzieży DARKLENA we współpracy z choreografem i tancerzem Wojciechem Grudzińskim.
***
Centrum Sztuki Tańca w Warszawie
Siedziba 2019: Mazowiecki Instytut Kultury
ul. Elektoralna 12
00-139 Warszawa
Organizatorzy:Fundacja Artystyczna PERFORM, Fundacja Rozwoju Teatru ‘NOWA FALA’ / HOTELOKOmovementmakers
Partner projektu 2016 i 2019:Mazowiecki Instytut Kultury
Współpraca:Centrum w Ruchu, Fundacja Burdąg, Fundacja B’cause, Fundacja Ciało/Umysł, Fundacja Ciało się, Fundacja Movementum/Warsaw Dance Department, Fundacja „Myśl w Ciele” / Warszawska Pracownia Kinetograficzna, Fundacja Rozwoju Tańca „Eferte” / Mufmi Teatr Tańca, Fundacja Scena Współczesna / Teatr Tańca Zawirowania, Fundacja Sztuka i Współczesność, Fundacja Sztuki Tańca, Fundacja Tradycji i Transformacji Sztuki / Teatr Tańca NTF, Stowarzyszenie „Akademia Umiejętności Społecznych”/ Teatr Limen Butoh, Stowarzyszenie i Kolektyw Artystyczny Format ZERO, Stowarzyszenie Ja Ja Ja Ne Ne Ne / TukaWach, Stowarzyszenie Strefa Otwarta / Warszawski Teatr Tańca, Stowarzyszenie Sztuka Nowa
Patronat medialny:portal taniecPOLSKA.pl, TVP Kultura, RDC, e-teatr, miesięcznik TEATR, Teatr dla Wszystkich, Teatralia.com.pl, TANIEC, Warsawholic, Notes na 6 tygodni, Going.
Dokładny program i szczegółowe informacje na stronach:
www.centrumsztukitanca.eu
https://www.mik.waw.pl/
Facebook:www.facebook.com/cstwarszawa
Instagram:https://www.instagram.com/centrumsztukitancacst/
Twitter:https://twitter.com/CSTwWarszawie
Prawa autorskie
Klauzula zgody na wykorzystanie wizerunku uczestnika imprezy organizowanej przez Centrum Sztuki Tańca w Warszawie
Każdy uczestnik biorący udział w imprezach organizowanych przez Centrum Sztuki Tańca w Warszawie / CST wyraża zgodę na rozpowszechnianie, w celachpromocjiCST, swojego wizerunku w filmach i zdjęciach zrealizowanych podczas wydarzeń, w którychdobrowolnieuczestniczył zgodnie zart.81 ustawy z dnia 1994r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolityDz.U. z 2006 r. nr 90, poz. 631, z późniejszymi zmianami). W przypadku braku takiej zgody uczestnik imprezyorganizowanej przez CSTinformuję organizatora przed rozpoczęciem imprezy,w której dobrowolnie uczestniczy.
Projekt współfinansuje m. st. Warszawa